Pár gondolat az online konzultációról…

Hogyan zajlik egy online konzultáció? Nagyon hasonlóan, mint egy offline ülés, de azért vegyük sorra:

  • Ugyanúgy előre egyeztetünk időpontot és szintén 50 perces egy alkalom.
  • A konzultáció kezdetét megelőző percekben én már készen állok és várom, hogy Ön bejelentkezzen. Tehát amikor Ön készen áll, akkor megindítja a hívást.
  • Többféle online csatorna közül választhatunk, de mivel a pszichológiában kiemelten fontos a titoktartás és a biztonságos kommunikáció, ezért vannak programok, melyeket előnyben részesítek, ezek használatában segítek és minden szükséges információt az e-mailes egyeztetés után elküldök.
  • Ha személyesen jön a rendelőbe hozzám, akkor örömmel megkínálom egy finom teával. Az online konzultáció során is érdemes bekészíteni teát, vizet, zsebkendőt, hogy ezekért ne kelljen „kiszaladgálni” az online térből.
  • Higgye el, tudom, hogy sokaknak van fenntartása az online beszélgetésekkel kapcsolatban, de azt is tudom, hogy vannak valós és kevésbé valós félelmek; az ismeretlentől mindaddig félhetünk, míg mögé nem nézünk, meg nem ismerjük. Tegyen egy próbát!

Ahogy az utóbbi években egyre többen indultak és indulnak neki a nagy világnak, hogy szerencsét próbáljanak, úgy növekedett meg az igény arra, hogy a konzultációk online is elérhetőek legyenek. Nem egyszerű egy idegen országban megtalálni a helyünket, kialakítani kapcsolatrendszerünket, sőt előfordulhat, hogy amit addig elértünk és felépítettünk, annak az új életünkben semmi nyoma, előröl kell kezdeni. Könnyen beszűkül az élettér, a lélek; számtalan problémával kell megküzdeni. Sokan úgy érzik, hogy nem beszélik elég jól az adott ország nyelvét, ezért kérdéseikkel, elakadásaikkal, nehézségeikkel inkább magyar nyelvű szakemberhez, pszichológushoz fordulnának. Ilyen esetben, ha a közelben nincsen elérhető szakképzett pszichológus, érdemes keresni olyan szakembert, aki online is vállal konzultációt, tanácsadást.
Az online konzultációhoz nem szükséges komoly technikai felszereltség, a manapság elérhető mobilok többsége elegendő ahhoz, hogy akár facebook-on vagy viber-en élő, kamerás beszélgetést lehessen folytatni.
De mielőtt bármilyen online formában elkezdődik egy közös munka, érdemes a kereteket letisztázni, hiszen sok kérdés nem olyan egyértelmű, mint egy személyes találkozáskor. Ilyenek lehetnek például: a zavartalan környezet biztosítása mindkét fél részéről (kifut-e a leves miközben a pszichológusommal beszélgetek), otthon van-e az illető akiről mondjuk szó esik egy beszélgetés során, mi történik akkor, ha valakinek a problémája meghaladja az online forma kereteit. Csak ezen keretek betartásával teremtődhet meg a biztonságos tér.

 

Pár gondolat a személyes konzultációról…

A személyes konzultáció vagy tanácsadás során a kliens és a szakember elsősorban beszélget, de attól függően, hogy a pszichológus milyen módszerekben képződött, úgy alkalmazhat egyéb, akár non-verbális technikákat is. Lényegében a konzultáció egy segítő beszélgetés, ahol a pszichológus kérdésekkel, különböző szempontok behozatalával segíti a klienst, hogy rátaláljon saját megoldásira. Bár tanácsadásnak hívjuk, természetesen nem a pszichológus tanácsairól, vélemény nyilvánításáról szólnak az alkalmak.
Érthető módon, sokan már az első találkozáskor felteszik a kérdést, hogy mennyi időt vesz igénybe a tanácsadás. Ezt szinte lehetetlen első találkozásra megmondani, eldönteni, ezért van az, hogy az első 2-3 alkalom után szerződünk, vagyis határozunk meg, mindenkét fél számára vállalható célt.

Tudjon meg rólam többet itt!

_______________________________________________________________________________________________

Suskó Nikoletta, tanácsadó szakpszichológus

Facebook: SuskoNikolettaPszichologus
E-mail: suskonikoletta@gmail.com
Mobil: +3670/ 616-7206
Viber: +3670/ 616-7206